  • BFC237021154
BFC237021154
advertisement
Manufacturer No:
BFC237021154
HK JDW NO:
886-BFC237021154
Datasheet:
BFC237021154
Description:
MKT370 0.15μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 1639
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BFC237021154
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 63
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    4mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm