  • BFC237018823
BFC237018823
advertisement
Manufacturer No:
BFC237018823
HK JDW NO:
886-BFC237018823
Datasheet:
BFC237018823
Description:
MKT370 0.082μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237018823
    Select All
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 40
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2810
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    2.5mm