  • BFC236968183
BFC236968183
advertisement
Manufacturer No:
BFC236968183
HK JDW NO:
886-BFC236968183
Datasheet:
BFC236968183
Description:
MKT369 0.018μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236968183
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKT369
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.209W 12.50mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.3086mm