  • BFC236865183
BFC236865183
advertisement
Manufacturer No:
BFC236865183
HK JDW NO:
886-BFC236865183
Datasheet:
BFC236865183
Description:
MKT368 0.018μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236865183
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.209W 12.50mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.563 14.30mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.3086mm