  • BFC236862124
BFC236862124
advertisement
Manufacturer No:
BFC236862124
HK JDW NO:
886-BFC236862124
Datasheet:
BFC236862124
Description:
MKT368 0.12μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236862124
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    7.1882mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.283W 26.00mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±5%