  • BFC236857473
BFC236857473
advertisement
Manufacturer No:
BFC236857473
HK JDW NO:
886-BFC236857473
Datasheet:
BFC236857473
Description:
MKT368 0.047μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236857473
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.213W 17.50mmx5.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.547 13.90mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.4102mm