  • BFC236855474
BFC236855474
advertisement
Manufacturer No:
BFC236855474
HK JDW NO:
886-BFC236855474
Datasheet:
BFC236855474
Description:
MKT368 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 3293
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BFC236855474
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT368
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.315W 26.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    8mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Insulation Resistance
    30GOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    400V
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    8.001mm