  • BFC236852105
BFC236852105
advertisement
Manufacturer No:
BFC236852105
HK JDW NO:
886-BFC236852105
Datasheet:
BFC236852105
Description:
MKT368 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236852105
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Lx0.413W 30.00mmx10.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.925 23.50mm
  • Length
    29.9974mm
  • Width
    10.4902mm