  • BFC236846155
BFC236846155
advertisement
Manufacturer No:
BFC236846155
HK JDW NO:
886-BFC236846155
Datasheet:
BFC236846155
Description:
MKT368 1.5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236846155
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Lx0.354W 30.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    9mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    29.9974mm
  • Width
    8.9916mm