  • BFC236842274
BFC236842274
advertisement
Manufacturer No:
BFC236842274
HK JDW NO:
886-BFC236842274
Datasheet:
BFC236842274
Description:
MKT368 0.27μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236842274
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.27μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.9944mm