  • BFC236841684
BFC236841684
advertisement
Manufacturer No:
BFC236841684
HK JDW NO:
886-BFC236841684
Datasheet:
BFC236841684
Description:
MKT368 0.68μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236841684
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.260W 26.00mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    6.6mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    6.604mm