  • BFC236826275
BFC236826275
advertisement
Manufacturer No:
BFC236826275
HK JDW NO:
886-BFC236826275
Datasheet:
BFC236826275
Description:
MKT368 2.7μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236826275
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    8.509mm