  • BFC236817274
BFC236817274
advertisement
Manufacturer No:
BFC236817274
HK JDW NO:
886-BFC236817274
Datasheet:
BFC236817274
Description:
MKT368 0.27μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236817274
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    MKT368
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.27μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.504 12.80mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    4.0132mm