  • BFC236725334
BFC236725334
advertisement
Manufacturer No:
BFC236725334
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC236725334
Package:
Radial
Datasheet:
BFC236725334
Description:
MKT367 0.33μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236725334
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT367
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.413Lx0.236W 10.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    10.4902mm
  • Width
    5.9944mm