  • BFC236612154
BFC236612154
advertisement
Manufacturer No:
BFC236612154
HK JDW NO:
886-BFC236612154
Datasheet:
BFC236612154
Description:
MKT366 0.15μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236612154
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    3916
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    10mm