  • BFC236611124
BFC236611124
advertisement
Manufacturer No:
BFC236611124
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC236611124
Package:
Radial
Datasheet:
BFC236611124
Description:
MKT366 0.12μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236611124
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKT366
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    3916
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    10mm