  • BFC236545124
BFC236545124
advertisement
Manufacturer No:
BFC236545124
HK JDW NO:
886-BFC236545124
Datasheet:
BFC236545124
Description:
MKT365 0.12μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236545124
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.217W 10.00mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height
    14mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    5.5118mm