  • BFC233866393
BFC233866393
advertisement
Manufacturer No:
BFC233866393
HK JDW NO:
886-BFC233866393
Datasheet:
BFC233866393
Description:
MKP338 6 0.039μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 1kV-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC233866393
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    MKP338 6
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    8.509mm