  • BFC233861274
BFC233861274
advertisement
Manufacturer No:
BFC233861274
HK JDW NO:
886-BFC233861274
Datasheet:
BFC233861274
Description:
MKP338 6 0.27μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1kV-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC233861274
  • Series
    MKP338 6
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.709W 31.00mmx18.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.27μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height
    28mm
  • Height Seated (Max)
    1.102 28.00mm
  • Length
    30.988mm
  • Width
    18.0086mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200, Y2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C