  • BFC233840224
BFC233840224
advertisement
Manufacturer No:
BFC233840224
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC233840224
Package:
Radial
Datasheet:
BFC233840224
Description:
MKP338 4 0.22μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 642
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BFC233840224
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP338 4
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    8.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Insulation Resistance
    15GOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    6933
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm