  • BFC233616103
BFC233616103
advertisement
Manufacturer No:
BFC233616103
HK JDW NO:
886-BFC233616103
Package:
Datasheet:
BFC233616103
Description:
10nF Film Capacitor 20% Radial 630V-DC 275V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC233616103
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 275
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Height
    12mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    20%