  • BFC230364104
BFC230364104
advertisement
Manufacturer No:
BFC230364104
HK JDW NO:
886-BFC230364104
Datasheet:
BFC230364104
Description:
MKT303 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC230364104
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT303
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.205W 17.50mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height
    9.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.390 9.90mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.207mm