  • BFC230361123
BFC230361123
advertisement
Manufacturer No:
BFC230361123
HK JDW NO:
886-BFC230361123
Datasheet:
BFC230361123
Description:
MKT303 0.012μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC230361123
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    9.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.366 9.30mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    4.4958mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Polyester, Metallized
  • Weight
    500.000539mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.177W 12.50mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm