  • BFC230351105
BFC230351105
advertisement
Manufacturer No:
BFC230351105
HK JDW NO:
886-BFC230351105
Datasheet:
BFC230351105
Description:
MKT303 1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 100V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC230351105
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.303W 26.00mmx7.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 100
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    7.7mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    15.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Length
    26mm