  • BFC230343225
BFC230343225
advertisement
Manufacturer No:
BFC230343225
HK JDW NO:
886-BFC230343225
Datasheet:
BFC230343225
Description:
MKT303 2.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC230343225
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.382W 26.00mmx9.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height
    17.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    9.7mm