  • BFC230343125
BFC230343125
advertisement
Manufacturer No:
BFC230343125
HK JDW NO:
886-BFC230343125
Datasheet:
BFC230343125
Description:
MKT303 1.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC230343125
    Polyester, Metallized
  • Weight
    1.000001g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.256W 17.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.441 11.20mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    6.5024mm