  • BFC230341275
BFC230341275
advertisement
Manufacturer No:
BFC230341275
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC230341275
Package:
Radial
Datasheet:
BFC230341275
Description:
MKT303 2.7μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC230341275
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKT303
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.327W 26.00mmx8.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    2.7μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height
    16.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.634 16.10mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    8.3058mm