  • BD9300FV-E2
BD9300FV-E2
advertisement
Manufacturer No:
BD9300FV-E2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD9300FV-E2
Package:
14-LSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
14 Terminals 3.6V~35V 14-Pin BD9300 DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 20kHz~800kHz Transistor Driver
Quantity:
In Stock : 34653
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BD9300FV-E2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-LSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BD9300
  • Function
    Step-Up, Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    35V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Max Output Current
    100mA
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Output Current
    30mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.6V~35V
  • Control Features
    Frequency Control
  • Input Voltage (Min)
    3.6V
  • Topology
    Buck, Boost
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    20kHz~800kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Max Frequency
    800kHz
  • Max Duty Cycle
    100 %
  • Length
    8.7mm
  • Width
    4.4mm