  • BD81A44EFV-ME2
BD81A44EFV-ME2
advertisement
Manufacturer No:
BD81A44EFV-ME2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD81A44EFV-ME2
Package:
28-VSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Description:
0.65mm PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 200kHz~2.2MHz 12V 28-VSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
BD81A44EFV-ME2 Overview
There is also a 28-VSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package that is used to save space on the board. For the design of these LED drivers, 4 outputs are used.Surface Mount is used for mounting the led light driver.As a result, it appears as a DC DC Controller with a high efficiency and a high degree of reliability.-40°C~125°C TA is the operating temperature and it works fine.Automotive has many benefits.As a result, it operates on the basis of frequency 200kHz~2.2MHz.In this case, it operates with terminations of 0.A voltage supply below 4.5V may cause undetermined failures.A total of 40 segments have been created.Optimally, it provides a voltage value of 35V for the maximum supply voltage.A component of the Automotive, AEC-Q100 series, this LED driver is widely used in a variety of applications.
BD81A44EFV-ME2 Features
Available in the 28-VSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Frequency of 200kHz~2.2MHz
Supply voltage of 12V
BD81A44EFV-ME2 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BD81A44EFV-ME2 LED Driver ICs applications.
  • White LED Backlight for portable equipment
  • Stage and Studio lighting
  • General lighting
  • Down lighting
  • Amusement Machines
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • Refrigeration lighting
  • Street lighting
  • LED headlights
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
Step5Bar-code shipping tag
BD81A44EFV-ME2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2018
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DC DC Controller
  • Applications
    Automotive
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    200kHz~2.2MHz
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Number of Outputs
    4
  • Topology
    Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
  • Current - Output / Channel
    120mA
  • Internal Switch(s)
    No
  • fmax-Min
    0.015 MHz
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    40
  • Voltage - Supply (Max)
    35V
  • Voltage - Supply (Min)
    4.5V
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9.7mm