  • BD71850MWV-E2
BD71850MWV-E2
advertisement
Manufacturer No:
BD71850MWV-E2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD71850MWV-E2
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
BD71850MWV-E2
Description:
0.4mm PMIC 5V 56-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 792
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BD71850MWV-E2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N56
  • Number of Outputs
    12
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Channels
    12
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Topology
    Step-Down (Buck) (6), Linear (LDO) (6)
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.185mA
  • w/Sequencer
  • Voltage/Current - Output 1
    0.7V~1.3V 3A
  • Voltage/Current - Output 2
    0.7V~1.3V 3A
  • Voltage/Current - Output 3
    0.7V~1.35V 3A
  • w/LED Driver
    No
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    7mm