  • BD1HD500EFJ-CE2
BD1HD500EFJ-CE2
advertisement
Manufacturer No:
BD1HD500EFJ-CE2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD1HD500EFJ-CE2
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Description:
P-Channel PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
BD1HD500EFJ-CE2 Overview
A Cut Tape (CT) is used to package it.In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package, it is included.The lighting driver has the mounting type Surface Mount.There is a General Purpose switch type associated with it.Keeping the temperature at -40°C~150°C TJ ensures reliable operation.There are 1 outputs available on this lighting driver.A supply voltage of 4V~18V is required for it to operate.It has a maximum output voltage of P-Channel volts.From the lighting driver, there is a maximum output of 3mAV.This electrical component is part of the Automotive, AEC-Q100 series.LED driver interface type is BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER.
BD1HD500EFJ-CE2 Features
BD1HD500EFJ-CE2 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BD1HD500EFJ-CE2 Power Switches ICs applications.
  • HDD, SSD
  • HDD and SSD
  • PDAs
  • Portable/Handheld Devices
  • USB Power Distribution
  • Storage Drives
  • Wireless Modem Data Cards
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Mobile Communication Devices
  • Notebook PC
Step5Bar-code shipping tag
BD1HD500EFJ-CE2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    P-Channel
  • Current - Output (Max)
    3mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~18V
  • Input Type
    CMOS
  • Switch Type
    General Purpose
  • Nominal Input Voltage
    18V
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Interface IC Type
    BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, UVLO
  • Rds On (Typ)
    500m Ω