  • BCS-138-L-S-PE-029
BCS-138-L-S-PE-029
advertisement
Manufacturer No:
BCS-138-L-S-PE-029
HK JDW NO:
680-BCS-138-L-S-PE-029
Description:
1 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 38 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
BCS-138-L-S-PE-029
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Connector Type
    Receptacle, Pass Through
  • Number of Positions
    38
  • Voltage - Rated
    475VAC
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION
  • Current Rating (Amps)
    4.6A per Contact
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.290 7.37mm
  • Number of Positions Loaded
    37
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    3.8 inch
  • Contact Length - Post
    0.128 3.25mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.29 inch
    POLAR PIN POSITION
  • PCB Contact Row Spacing
    5.08 mm