  • BCS-133-L-S-TE-033
BCS-133-L-S-TE-033
advertisement
Manufacturer No:
BCS-133-L-S-TE-033
HK JDW NO:
680-BCS-133-L-S-TE-033
Description:
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 33 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
BCS-133-L-S-TE-033
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    33
  • Voltage - Rated
    475VAC
  • Current Rating (Amps)
    4.6A per Contact
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.290 7.37mm
  • Number of Positions Loaded
    32
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    3.3 inch
  • Contact Length - Post
    0.122 3.10mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.29 inch
    POLAR PIN POSITION
  • Dielectric Withstanding Voltage
    375VAC V