  • BCS-124-L-D-TE-048
BCS-124-L-D-TE-048
advertisement
Manufacturer No:
BCS-124-L-D-TE-048
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-BCS-124-L-D-TE-048
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 48 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
BCS-124-L-D-TE-048
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Tiger Claw™ BCS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    48
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    475VAC
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    4.6A per Contact
  • Insulation Height
    0.290 7.37mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    47
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.122 3.10mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Polarization Key
    POLAR PIN POSITION
  • Dielectric Withstanding Voltage
    375VAC V