  • BCS-119-L-D-DE-038
BCS-119-L-D-DE-038
advertisement
Manufacturer No:
BCS-119-L-D-DE-038
HK JDW NO:
680-BCS-119-L-D-DE-038
Package:
Description:
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 38 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
BCS-119-L-D-DE-038
    Phosphor Bronze
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Connector Type
    Receptacle, Bottom or Top Entry
  • Number of Positions
    38
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    475VAC
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Current Rating (Amps)
    4.6A per Contact
  • Insulation Height
    0.290 7.37mm
  • Number of Positions Loaded
    37
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    1.9 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.120 3.05mm
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Polarization Key
    POLAR PIN POSITION
  • PCB Contact Row Spacing
    4.318 mm