  • BCR16KM-12LA-1#B00
BCR16KM-12LA-1#B00
advertisement
Manufacturer No:
BCR16KM-12LA-1#B00
Manufacturer:
Renesas
HK JDW NO:
668-BCR16KM-12LA-1#B00
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
Description:
BCR16KM-12LA - 16A MEDIUM POWER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BCR16KM-12LA-1#B00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Supplier Device Package
    TO-220FN
  • Mfr
    Renesas
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Series
  • Configuration
    Single
  • Voltage - Off State
    600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    160A @ 60Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    30 mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16 A