  • BCR16CM-16LH#BH0
BCR16CM-16LH#BH0
advertisement
Manufacturer No:
BCR16CM-16LH#BH0
HK JDW NO:
668-BCR16CM-16LH#BH0
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BCR16CM-16LH#BH0
Description:
TRIAC 800V 16A TO220
Step5Bar-code shipping tag
BCR16CM-16LH#BH0
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Pin Count
    4
  • Configuration
    Single
  • Trigger Device Type
    TRIAC
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    160A @ 60Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16A