  • BCR-122JLC
BCR-122JLC
advertisement
Manufacturer No:
BCR-122JLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-BCR-122JLC
Package:
Datasheet:
BCR-122JLC
Description:
BCR-122JLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BCR-122JLC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Test Frequency
    10MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.05Ohm
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    1211
  • Rated Current-Max
    0.27A
  • Inductance-Nom (L)
    1.2 µH
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    5%