  • BAT30SWFILM
BAT30SWFILM
advertisement
Manufacturer No:
BAT30SWFILM
HK JDW NO:
761-BAT30SWFILM
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
BAT30SWFILM
Purchasing and Inquiry
BAT30SWFILM Overview
As long as the forward voltage is set to 580mV, the device will operate.Array is important to monArrayor the surge current and make sure that Array does not exceed 1A.This device will operate when the forward voltage is set to 300mA.From the part, a current of 300mA can be drawn.Array has a capacArrayance of approximately 22μF farads.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 5μA.Its maximal reverse leakage current is 5μA, which is the current from that semiconductor device when the device is reverse biased.
BAT30SWFILM Features
580mV forward voltage
22μF farads
a peak voltage of 5μA
a reverse voltage peak of 5μA
BAT30SWFILM Applications
There are a lot of STMicroelectronics BAT30SWFILM applications of rectifier diode array.
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Battery chargers
  • Crowbar applications
  • General Rectification
Step5Bar-code shipping tag
BAT30SWFILM
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    300mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530mV @ 300mA
  • Forward Current
    300mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    1A
  • Current - Average Rectified (Io)
    300mA DC
  • Forward Voltage
    580mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    300mA
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1A
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1A