  • BAT30SFILM
BAT30SFILM
advertisement
Manufacturer No:
BAT30SFILM
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BAT30SFILM
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAT30SFILM
Purchasing and Inquiry
BAT30SFILM Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 580mV to operate the device.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 1A.In this case, the part can provide a current of 300mA.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 50μA.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 5μA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
BAT30SFILM Features
580mV forward voltage
a peak voltage of 50μA
a reverse voltage peak of 50μA
BAT30SFILM Applications
There are a lot of STMicroelectronics BAT30SFILM applications of rectifier diode array.
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • General Rectification
  • Crowbar applications
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
Step5Bar-code shipping tag
BAT30SFILM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    300mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BAT30
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530mV @ 300mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    1A
  • Current - Average Rectified (Io)
    300mA DC
  • Forward Voltage
    580mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    300mA
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1A
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C