  • BAT30CWFILM
BAT30CWFILM
advertisement
Manufacturer No:
BAT30CWFILM
HK JDW NO:
761-BAT30CWFILM
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
BAT30CWFILM
Purchasing and Inquiry
BAT30CWFILM Overview
When the forward voltage is set to 580mV, this device will operate.Keeping the surge current under 1A and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 300mA will operate.A current of 300mA can be drawn from the part.Array has a capacArrayance of approximately 22μF farads.The reverse voltage peak of this device is 5μA.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 5μA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
BAT30CWFILM Features
580mV forward voltage
22μF farads
a peak voltage of 5μA
a reverse voltage peak of 5μA
BAT30CWFILM Applications
There are a lot of STMicroelectronics BAT30CWFILM applications of rectifier diode array.
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • General Rectification
  • Crowbar applications
Step5Bar-code shipping tag
BAT30CWFILM
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    300mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530mV @ 300mA
  • Forward Current
    300mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    1A
  • Current - Average Rectified (Io)
    300mA DC
  • Forward Voltage
    580mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    300mA
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1A
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm