  • BAS7005E6327HTSA1
BAS7005E6327HTSA1
advertisement
Manufacturer No:
BAS7005E6327HTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BAS7005E6327HTSA1
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAS7005E6327HTSA1
Purchasing and Inquiry
BAS7005E6327HTSA1 Overview
Devices that have a forward voltage of 1V will operate.There is a maximum output voltage of 0.07A.In this case, the forward voltage has to be set at 70mA to operate the device.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 100nA.
BAS7005E6327HTSA1 Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.07A
a peak voltage of 100nA
a reverse voltage peak of 100nA
BAS7005E6327HTSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BAS7005E6327HTSA1 applications of rectifier diode array.
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • General Rectification
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
Step5Bar-code shipping tag
BAS7005E6327HTSA1
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
    GULL WING
  • Base Part Number
    BAS70-05
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 15mA
  • Forward Current
    70mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.07A
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Current - Average Rectified (Io)
    70mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Reverse Recovery Time
    100ps
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100mA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Height
    900μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm