  • BAS7002VH6327XTSA1
BAS7002VH6327XTSA1
advertisement
Manufacturer No:
BAS7002VH6327XTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BAS7002VH6327XTSA1
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1V @ 15mA 150°C Max 100nA @ 50V Tape & Reel (TR) SC-79, SOD-523 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 9906
Step5Bar-code shipping tag
BAS7002VH6327XTSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    PG-SC79-2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 15mA
  • Forward Current
    70mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    70V
  • Current - Average Rectified (Io)
    70mA DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    650V
  • Average Rectified Current
    4A
  • Reverse Recovery Time
    100ps
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Capacitance @ Vr, F
    2pF @ 0V 1MHz