  • BAS70-09P6FILM
BAS70-09P6FILM
advertisement
Manufacturer No:
BAS70-09P6FILM
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BAS70-09P6FILM
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
BAS70-09P6FILM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAS70-09P6FILM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-563, SOT-666
  • Number of Pins
    6
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Voltage - Rated DC
    70V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    70mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BAS70
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 70V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 15mA
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    1A
  • Output Current-Max
    0.07A
  • Current - Average Rectified (Io)
    70mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    70mA
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1A