  • BAS70-06W,115
BAS70-06W,115
advertisement
Manufacturer No:
BAS70-06W,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BAS70-06W,115
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
BAS70-06W,115
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAS70-06W,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BAS70-06W
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 70V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 15mA
  • Forward Current
    70mA
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    100mA
  • Output Current-Max
    0.07A
  • Current - Average Rectified (Io)
    70mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    70mA
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100mA