  • BAS70-05Q-13-F
BAS70-05Q-13-F
advertisement
Manufacturer No:
BAS70-05Q-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BAS70-05Q-13-F
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAS70-05Q-13-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAS70-05Q-13-F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
    GULL WING
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 15mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.07A
  • Application
    FAST RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    70V
  • Current - Average Rectified (Io)
    70mA DC
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    2.5ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    0.035V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    0.1A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Reverse Current-Max
    0.1μA
  • Reverse Test Voltage
    50V