  • BAS40-06/ZLVL
BAS40-06/ZLVL
advertisement
Manufacturer No:
BAS40-06/ZLVL
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-BAS40-06/ZLVL
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAS40-06/ZLVL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    120mA DC