  • B82791G2501N001
B82791G2501N001
advertisement
Manufacturer No:
B82791G2501N001
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B82791G2501N001
Package:
Datasheet:
B82791G2501N001
Description:
Common Mode Chokes Dual 10mH 10kHz 500mA 1Ohm DCR Thru-Hole Box
Step5Bar-code shipping tag
B82791G2501N001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    3.000003g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Box
  • Tolerance
    50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Through Hole
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Packing Method
    Bulk
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    2
  • Depth
    17.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    500mA
  • Military Standard
    Not
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Inductance
    10 mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • Max DC Current
    500mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    10000 μH
  • DC Current
    500mA
  • Special Feature
    INDUCTANCE IS MEASURED AT 0.1 MILLI AMPERE
  • Height
    8mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    17.5mm