  • B82731T2351A020
B82731T2351A020
advertisement
Manufacturer No:
B82731T2351A020
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B82731T2351A020
Description:
Fixed Inductors 68mH 0.35A -30%/+50% 21.5x13.5 Radial
Step5Bar-code shipping tag
B82731T2351A020
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    14.999988g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    4.4Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Packing Method
    Tray
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    2
  • Depth
    13.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    10mm
  • Inductance
    68 mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • Max DC Current
    350mA
  • Frequency - Self Resonant
    10kHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    4.4Ohm
  • Inductance Tolerance
    -30%
  • Inductance-Nom (L)
    68000 μH
  • DC Current
    350mA
  • Special Feature
    INDUCTANCE IS MEASURED AT 0.1 mA
  • Height
    21.1mm
  • Length
    21.5mm
  • Width
    13.5mm