  • B82731M2351A030
B82731M2351A030
advertisement
Manufacturer No:
B82731M2351A030
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B82731M2351A030
Package:
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 100mH 0.35A 21x10mm Radial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B82731M2351A030
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    8.000009g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Box
  • Tolerance
    50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    4.5Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Packing Method
    Tray
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    2
  • Depth
    15mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    350mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    12.5mm
  • Inductance
    100 mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • Max DC Current
    350mA
  • Frequency - Self Resonant
    10kHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    4.5Ohm
  • Inductance Tolerance
    -30%
  • Inductance-Nom (L)
    100000 μH
  • DC Current
    350mA
  • Special Feature
    INDUCTANCE IS MEASURED AT 0.1 mA
  • Height
    20mm
  • Length
    21mm
  • Width
    10mm